Cyklisté se mohou těšit na nové stezky v Brně a okolí

Cyklisté budou moci bezpečně vyjet na kole z centra města až do obcí na Šlapanicku a Pozořicku. Výstavba sítě cyklostezek na Šlapanicku se blíží do finále. A nové stezky se také už projektují na Pozořicku. Vedení města Brna také schválilo investiční záměr výstavby dalších etap cyklostezky v Líšni a Židenicích. Nová cyklistická infrastruktura vyjde na více než 100 milionů korun. Hlavním cílem je vybudovat integrovaný systém cyklostezek propojující centrum města Brna s obcemi na východ a jihovýchod od Brna.

Na celém projektu se podílí město Brno, Dobrovolný svazek obcí Šlapanicko a okolní obce. Po úspěšném projektu výstavby cyklostezek na Šlapanicku, který je těsně před dokončením, se k realizaci blíží projekt cyklostezek na Pozořicku.

„Na Šlapanicku díky propojení obcí od Telnic, Sokolnic, Kobylnic, Ponětovic, Šlapanic a Městské části Brno-Slatina jsou nyní realizovány cyklostezky za zhruba 60 milionů Kč. Na Pozořicku je odhadovaný rozpočet 93 milionů korun. Na Pozořicku je odhadovaný rozpočet 93 milionů korun propojující obce v délce více jak 13 km. V letošním roce by se mělo zrealizovat ještě cyklistické propojení na Mohylu míru v obci Prace a mezi Jiříkovicemi a Blažovicemi za zhruba 36 miliónů Kč,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal, který v minulosti působil jako manažer Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko.

V současné době byly schváleny Řídícím výborem Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti projektové záměry na vybudování dvou etap páteřní cyklostezky právě na Pozořicku. Na tyto schválené záměry bude navazovat žádost o dotaci do poloviny letošního roku. Součástí záměru je nejen propojení velkého množství obcí a měst, ale také nový podjezd pod železniční vlečkou v Pozořicích.

„Brno chce navíc za 15 milionů postavit dvě cyklostezky, které spojí jihovýchodní část města s centrem. Jedna propojí ulice Pod Sídlištěm a Podstránská a druhá Olomouckou s Nezamyslovu. Díky těmto etapám se postupně daří realizovat páteřní cyklostezky od centra až na Pozořicko a Šlapanicko,“ dodal Chvátal.

Podle Chvátala projekty cyklostezek na Pozořicku vyjdou na více než 90 miliónů korun a propojí obce Viničné Šumice, Kovalovice, Pozořice, Sivice, Tvarožnou, Velatice Podolí, navazují jak na cyklostezky v Mariánském údolí v Líšni, tak na nově vybudovaný systém cyklostezek na Šlapanicku a budou propojeny s připravovanými stezkami v Brně směrem přes Líšeň, Slatinu, Židenice do centra města.

Pokud vše půjde podle plánu, měly by dostat projekty územní rozhodnutí do poloviny letošního roku. Následně bude schválena dotace a začít stavět by se mohlo na začátku příštího roku. Postupně se tak daří po jednotlivých etapách vybudovat původní ambiciózní záměr na integrovanou síť cyklostezek Brněnské metropolitní oblasti.

Další články