Děláme z Brna bezbariérové město

Město shromažďuje podněty na odstraňování překážek skrze Poradní sbor Rady města pro bezbariérové Brno, který vznikl před rokem. Poradní sbor nyní vytvořil akční plán pro letošní rok. Nejvýznamnější položkou jsou návrhy konkrétních bezbariérových úprav, které si vyžadují rozsáhlejší stavební úpravy. V letošním roce se začnou odstraňovat bariéry na tramvajové zastávce Bělohorská. Do bezbariérové podoby se také upraví přechody na křižovatce Koliště-Dornych-Křenová, na Malinovském a Šilingrově náměstí nebo v Divadelní a Benešově ulici. Město na odstraňování bariér ve veřejném prostoru vyčlenilo 10 milionů korun.

Některé návrhy, které nám občané zasílají, dokážeme v jednodušších případech řešit rychle, jiné si ale žádají větší plánování a stavební zásahy. Jednou z větších stavebních akcí bude úprava přístupu na zastávku Bělohorská v Židenicích. Jedná se o úpravu přístupu z ulice Bělohorská a přístupu přes koleje na protistranou zastávku. Současný přístup z ulice Bělohorská, který je pro vozíčkáře i maminky s dětmi příliš strmý a v zimě, když namrzne, se stává prakticky

Foto: Přístup na zastávku Bělohorskou

Poradní sbor předal tento podnět Brněnským komunikacím, které mají zpracovat návrhy řešení, které by tento problém vyřešilo.

Nyní čekáme na návrhy, které dostaneme. V květnu plánujeme převést požadovanou částku na odbor dopravy, který společně s Brněnskými komunikacemi a Dopravním podnikem města Brna zajistí potřebnou rekonstrukci. Zastávka bude obsahovat bezbariérové prvky, které jsou povinné podle zákona, bude zde oboustranné zábradlí a vodící linie. Místo se stane lehce dostupným a v zimním období méně nebezpečným. Chceme podobným způsobem odstranit co nejvíc současných překážek ve městě.
Větších stavebních úprav máme na letošní rok naplánovaných sedm.

Podněty k bezbariérovým úpravám ve městě může poslat každý na emailovou adresu bariery@brno.cz, tyto podněty budou postupně projednávány, vyhodnocovány a případně realizovány.

Autor: Petr Hladík

Zdroj foto: Česká televize

Další články