Domov Bohunka aneb „tři v jednom“

Městské části Bohunice se po 15 letech vrátila do správy vybydlená budova bývalé mateřské školy na ul. Pod Nemocnicí 25. Bylo jasné, že dům je „zralý“ na komplexní rekonstrukci. Tato skutečnost současně nabídla velkou možnost udělat budovy něco smysluplného, moderního a hlavně něco, co v Bohunicích nemáme a co by se nám hodilo.
Z plodné diskuze ve vedení městské části vzešla myšlenka na „trojkombinaci“. To znamená v prvním a druhém patře vybudovat byty zvláštního určení pro seniory, kterých je v Bohunicích stále více. V přízemí jednotřídní mateřskou školku, protože se u nás rodí současně i hodně dětí a kapacita stávajících školek nestačí. V druhé polovině přízemí jsme navrhli komunitní centrum, protože to u nás chybí.

Ale i nejkrásnější myšlenka zůstane jen myšlenkou, pokud se ji nepodaří zrealizovat. A tady patří velký dík městu Brnu a zejména 1. náměstku primátorky panu Petru Hladíkovi, který naši myšlenku soužití seniorů s nejmladší generací dětí pochopil a podpořil jako něco užitečného a inspirativního. Zasadil se o uvolnění finančních prostředků na projektovou dokumentaci, a také o finanční podporu přesahující 80mil. na vlastní realizaci přestavby.

Z původní budovy zbyl jen základní skelet. Vše ostatní bylo vybouráno a vystavěno znovu. 

V současné chvíli je již přestavba hotová. V objektu vzniklo 16 malých bytů pro seniory, v přízemí jednotřídní mateřská škola a komunitní centrum pro setkávání seniorů, rodičů s dětmi a dalších zájmových skupin. Obdobně je rozdělena i zahrada. Součástí tohoto velkého projektu je samozřejmě také řada nových parkovacích míst.
V době, kdy čtete tyto řádky již v domě bydlí senioři, pan ředitel blízké ZŠ Vedlejší pracuje na zprovoznění mateřské školy jako odloučeného pracoviště „své“ dvoutřídní MŠ k 1.9.2021, a my na obci řešíme příjemný úkol, jakou tvář vtisknout našemu novému komunitnímu centru.
A proč se dům jmenuje „Bohunka“. Inu, v anketě si jej takto pojmenovali sami bohuničtí občané.

Antonín Crha
starosta MČ Brno-Bohunice

Další články