KDU-ČSL slaví 100 let. Do Brna zavítá tisíce lidovců

Od pátku 29. března do soboty 30. března se bude na brněnském výstavišti konat sjezd KDU-ČSL. Lidovci si budou volit své nové vedení. V neděli budou následovat oslavy stého výročí vzniku lidové strany. Ocenění strany převezmou dva Brňané.

„Brno je pro konání sjezdu skvělou volbou. Skutečnost, že se oslavy stého výročí konají právě zde, vnímáme jako ocenění velmi dobré práce brněnské KDU-ČSL. Také se zde uskutečnil úplně první zemský sjezd Československé strany lidové v roce 1919. Po sto letech se tak bude o směřování KDU-ČSL rozhodovat zase v Brně. Delegáty a návštěvníky bude vítat téměř 70 žlutých vlajek a další desítky plakátů na reklamních plochách. Na páteční a sobotní sjezd dorazí téměř 400 delegátů, na nedělní oslavy pak předpokládáme, že dorazí tři tisíce lidí,“ uvedl předseda brněnské organizace Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nejsledovanějším bodem sjezdu KDU-ČSL je volba nového předsedy. Současný předseda Pavel Bělobrádek již dříve oznámil, že svou funkci obhajovat nebude. Zatím svou kandidaturu oznámili poslanci Jan Bartošek, Marian Jurečka a Marek Výborný. Hlavním bodem nedělních oslav pak bude vyznamenání významných členů strany.

„Na nedělních oslavách bude oceněno celkem 10 členů. Mezi nimi také bývalý federální ministr výstavby a stavebnictví Ludvík Motyčka, který se výrazně zapojil do událostí sametové revoluce v Brně. Přímo na sjezdu obdrží 4 členové Cenu předsedy, mezi nimi i významný představitel sportovní organizace Orel Božetěch Kostelka, jenž během minulého režimu čelil za svou činnost pronásledování. Po revoluci se významně podílel na obnovení Orla,“ doplnil Hladík.

První den sjezdu budou moderovat další dva Brňané, radní městské části Brno-střed Marie Jílková a černovický zastupitel František Černín. Řádný sjezd KDU-ČSL se koná jednou za dva roky.

Další články