Lidovci představili, co udělají v případě úspěchu v prvních sto dnech po volbách

Lídr KDU-ČSL Petr Hladík představil devět programových priorit, které budou chtít prosadit hned v prvních sto dnech po volbách. Zaměřují se na dopravu, životní prostředí a sociální oblast.

„Spatřujeme, že město má velké rezervy především v dopravě, proto si myslíme, že je nutné změnit plánování a soutěžení dopravních staveb, co nejdříve. Proto chceme zavést koordinátora oprav a uzavírek, který bude dohlížet na to, aby uzavírky byly plánovány logicky, aby objízdné trasy dokázaly unést odkloněnou dopravu a aby nedocházelo ke kolapsovým situacím, které nyní zažíváme každý den,“ uvedl kandidát na primátora za KDU-ČSL Petr Hladík.

V dopravě lidovci chtějí prosadit, aby se v oblastech, v kterých se nově bude zavádět rezidentní parkování, mohlo přes den od 7 do 17 hodin parkovat neomezeně a zadarmo. Zástupci KDU-ČSL to již navrhli v městské části Brno-střed, v ulicích, kde má začít platit rezidentní parkování od 1. listopadu. Bohužel jejich návrh nebyl přijat. O tuto změnu však chtějí nadále usilovat i po volbách a věří, že budou mít dostatečnou sílu na to, aby návrh prosadili. KDU-ČSL také chce, aby se při soutěžení dopravních staveb více zohledňovalo kritérium rychlosti a kvality. Kromě dopravy se lidovci zaměřují také na životní prostředí.

„Myslíme si, že oblast životního prostředí nebyla v posledních 4 letech vedena dobře. Nedocházelo z úrovně města k podpoře těch, kteří šetřili pitnou vodou a ani neprobíhala dostatečná výsadba zeleně. Proto chceme v prvních sto dnech naplánovat výsadbu 1000 keřů a jiné zeleně na místech, kde nyní chybí. A také se chceme zasadit o zřízení dotačního titulu, pro ty, kteří si chtějí pořídit nádrž na zachytávání dešťové vody,“ doplnil Hladík.

V sociální oblasti se v prvních sto dnech chtějí lidovci zasadit o to, aby pečovatelská služba fungovala sedm dní v týdnu, to znamená i o víkendech od 6 do 22 hodin. Chtějí také rozšířit službu Senior bus, aby se zkrátily čekací doby. Ve školství chtějí rozšířit možnost přípravy dietních jídel do mateřských škol a také se chystají založit tři bytová družstva.

„Nyní spouštíme registraci k družstevnímu bydlení. Zájemci, kteří se nyní přihlásí k projektu družstevního bydlení si budou moct vybrat mezi třemi lokalitami, na základě této registrace chceme na jaře roku 2019 vytvořit tři družstva. Kromě toho také chceme rozšířit přípravu dietních jídel pro děti s bezlepkovou, bezlaktózovou nebo diabetickou stravou i do mateřských škol. V současné době se tato jídla připravují na 31 brněnských základních školách,“ vysvětlil Hladík.

KDU-ČSL postavila do městských částí nejvíce kandidátek ze všech kandidujících stran, a to celkem 28. Celý volební program KDU-ČSL najdete na www.brnojebozi.cz/program.

Co chce KDU-ČSL prosadit v prvních 100 dnech po volbách?

1)            Zavedeme koordinátora oprav a uzavírek

2)            V modrých zónách budou moci od 7. do 17. parkovat všichni a zdarma

3)            Založíme tři nová bytová družstva

4)            Hlavním kritériem pro dodání dopravních staveb bude kvalita a rychlost

5)            Nachystáme výsadbu tisíců keřů a zeleně

6)            Pečovatelská služba začne fungovat i o víkendu

7)            Rozšíříme Senior Bus

8)            Rozšíříme přípravu bezlepkových a bezlaktózových jídel i do mateřských škol

9)            Spustíme 50 % dotace na nádrže na zachytávání dešťové vody pro rodinné domy

 

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...