Otevření singletrailů v Líšni

Singletraily jsou kopcovité přírodní cyklostezky zpravidla v lese, u kterých se dbá na soulad s okolní přírodou Tyhle stezky už několik let fungují v Jedovnicích v Moravském krasu a jsou velmi populární. Myšlenku vytvořit singletraily v Mariánském údolí jsem zdědil po své předchůdkyni. Projekt byl teprve na začátku, ve fázi záměru. Reálně bylo k vybudování první trasy hodně daleko.

Trasy musí respektovat okolní lesní prostředí, proto bylo zapotřebí domluvit se společností Lesy České republiky. Koncem léta v roce 2016 jsem pozval na představení projektu i tehdejšího ministra zemědělství Mariana Jurečku a zástupce Mendelovy univerzity. Dokázali jsme se na všech úrovních domluvit a mohlo se začít s přípravami stavby.

Původně měly být lesní cyklostezky vybudovány už v roce 2017. Nakonec se stavba o rok zdržela a první trasy v Mariánském údolí jsme otevíraly až v květnu roku 2018. Otevřely se dva okruhy. První je dlouhý šest kilometrů a ten druhý čtrnáct kilometrů. Z pozice města jsme se nakonec finančně podíleli na druhém okruhu. Jeho realizace vyšla na více než sedm milionů. O zbytek se postaral spolek Singletrail Moravský kras, který už byl u budování stezek kolem Jedovnic na Blanensku. Během roku se pak otevřel ještě třetí 6,5 kilometrů dlouhý okruh.

Mariánské údolí je oblíbeným místem odpočinku, proto se zde často střetávali maminky s kočárky s cyklisty. Od stezek jsme si slibovali, že právě pro cyklisty budou tyto stezky zajímavé a vyrazí spíše na ně, než aby se v údolí střetávali s pěšími návštěvníky. Cyklisté totiž oceňují, že jsou stezky jednosměrné a jednoúčelové. Nepotkávají se zde s chodci, maminkami s kočárky nebo bruslaři jako na klasických cyklostezkách.

Jsem rád, že se tento projekt podařilo přitáhnout do Brna. Nyní se jedná o vybudování budovy přímo v údolí, která by sloužila jako zázemí pro návštěvníky, půjčovna horských kol a občerstvení. Doufám, že se to podaří co nejdříve.

Váš Petr Hladík

Další články