Návštěvníky Ústředního hřbitova nově přepravuje minibus

Jsou dny, kdy na brněnské hřbitovy míří tradičně o stovky lidí více. Mezi ně patří největší křesťanské svátky Velikonoce anebo období Památky zesnulých na přelomu října a listopadu. Je to období, kdy se vydáváme na hřbitovy vzpomenout a zapálit svíčku svým blízkým, kteří už mezi námi nejsou. Kvůli velkému zájmu jsme letos rozšířili v těchto dnech otevírací dobu brněnských hřbitovů.

Na Ústředním hřbitově jsme navíc ve zmíněných dnech zařídili přepravu  minibusem. Ten návštěvníky zdarma přepravil v rámci naplánované trasy kamkoliv chtěli či potřebovali.

Poprvé  minibus vyjel v období Velikonoc. Tehdy službu využilo zhruba tisíc lidí. O letošních Dušičkách byl zájem ještě větší, minibus celkově přepravil 1900 lidí. Tato služba se těší stále větší oblibě, což se o Dušičkách projevilo i na poklesu návštěvníků, kteří na hřbitov přijeli autem. Nejčastěji byl minibus využíván v sobotu, kdy bylo přepraveno 416 lidí. Minibus vyjížděl každých dvacet minut od brány na Vídeňské.

Pro tuto službu již máme vyčleněny finanční prostředky i na příští rok. A rozhodně v tom hodláme pokračovat i nadále, aby možnost zavzpomínat na své blízké měli i lidé, kteří se hůře pohybují. do budoucna bych chtěl také usilovat o pořízení elektrobusu, aby tato služba byla více ohleduplná k životnímu prostředí a méně rušila návštěvníky.

Kromě zavedení minibus na Ústředním hřbitově  jsme se v posledním roce snažili zlepšit i situaci na jednotlivých hřbitovech v Brně. Například v Jehnicích už byla téměř vyčerpaná kapacita hřbitova. V rozšířené části jehnického hřbitova vzniklo 89 kopaných a 301 urnových hrobů. Vybudovalo se i nové parkoviště pro deset aut a byl zrekonstruován i stávající chodník.

Další články