Mendela příští rok oslavíme opraveným náměstím, Hrachovinou i festivalem

Příští rok budeme slavit 200. výročí Mendelova narození. A ve velkém. Jednou ze součástí oslav je i obnova Mendelova skleníku i rekonstrukce Mendelova náměstí s novým monumentem na jeho počest.

Už teď je hotová výměna a oprava parovodů, kanalizace a dalších sítí. Na řadě jsou viditelnější opravy. Rekonstrukce nástupišť a vznik nového parku plného zeleně. Tomu bude dominovat monument na počest G. J. Mendela. Jeho podobu už známe. V architektonicko-výtvarné soutěži uspěla Hrachovina, ztvárnění mendelových zákonů genetiky.

Nové náměstí podtrhne červeně dlážděný kruh s dalšími prvky. Představovat bude bezpečný veřejný prostor bez hromadné dopravy. Prodejní stánky s novou podobou, přístřešky se zelenými střechami nebo záhony s trvalkami. Ale taky širší chodníky a nové speciálně vyšlechtěné druhy stromů, které jsou vhodné do městského prostředí. Stromy navíc pomocí chytrého kořenového systému zadrží větší množství vody, poskytnou stín a stanou se novými zelenými plícemi v centru Starého Brna.

Vyžádá si to změnu v trasování trolejbusů, jejichž zastávky dnes tuto část náměstí vyplňují. Trolejbusy ve směru do Pisárek budou zastavovat blíže pivovaru a trolejbusy ve směru od Pisárek na Úvoz budou zastavovat před Albertem.

Samotná dominanta náměstí – monument sestavený ze čtyř samostatných objektů představuje všechny Mendelovy zákony dědičnosti a vyzdvihuje jeho práci s rostlinami, zejména s proslulým hrachem. Mendel při jeho experimentech s křížením pozoroval barevnost a tvar rostliny, a právě to bronzová plastika na jeho počest přesně zachycuje. Plastikou půjde i procházet. Monument dle návrhu Jaromíra Garguláka skvěle doplní návrh náměstí a bude Mendelovi obrovskou poctou. Vítězné dílo je úplně jiné než ostatní sochy v Brně. Myslím, že městu prospívá, že v jeho ulicích můžeme potkávat práci různých autorů. Část nákladů na monument pokryje veřejná sbírka. Největší dárci přitom mohou uložit své DNA přímo do vítězné sochy.

“Mendlák” bude úplně nové náměstí pro Brno, které tu dosud chybělo. Lidé se tu budou moci bezpečně potkávat a konat se zde budou třeba i vánoční nebo velikonoční trhy či jakékoliv jiné slavnosti. Doposud pouhý dopravní uzel získá roli důstojného místa pro setkávání a odpočinek.
Mám opravdu radost, že navrátíme důstojnost a život do místa, které bylo po dlouhá léta jen dopravním uzlem. Mendel je známý nejen v Brně a Česku, ale po celém světě. Jeho oslav se budou účastnit mezinárodní hosté v čele s několika nositeli Nobelových cen. Základní kameny pro samotné náměstí, sochu a skleník požehnal sám papež František.

Další články