Další učebny, opravené jídelny a tělocvičny i nová školka. V Brně se znovu modernizovalo za stovky milionů

Přes 200 milionů jde každý rok na opravy brněnských škol. Ani v tomto roce tomu nebylo jinak. Kromě nutných oprav technického zázemí se hojně modernizovaly také školní jídelny a sportoviště. V Brně navíc vyrostly i nové školky.

Jedna z nich vznikla na Kamechách. A to za necelý rok. Museli jsme tady velmi rychle zareagovat na rozvoj blízkého sídliště mezi Bystrcí a Žebětínem. Snažili jsme se situaci nejdříve řešit rozšířením školky v Žebětíně, to ale nestačilo. Rozhodli jsme se proto pro stavbu úplně nové školky prostřednictvím využití modulové stavby. Během pár týdnů byla hrubá stavba na světě, postupně přibyly i vsakovací studny pro zadržování srážkové vody, tepelné čerpadlo i zelená střecha. V září už jsem tu ve dvou nových třídách vítal nové školkáčky.

Další nová mateřinka našla prostory v opraveném domě Pod Nemocnicí v Bohunicích. Spolu s nimi jsme v budově ještě vytvořily byty pro seniory a komunitní centrum. Je to pilotní projekt polyfunkčního domu v Brně. Potřebovali bychom zde více takových míst, kde se setkávají nejmladší a nejstarší generace. Pro obě generace je to totiž přínosné. Děti se učí pokoře starším a senioři zase díky kontaktu s dětmi zůstávají aktivní.

Asi největší investiční akci je přístavba ZŠ a MŠ Antonínské. Škola se rozšíří o nové učebny, vzniká nová tělocvična a terasa. Stavba tu probíhá v etapách, letos jsme na stavbu přispěli 25 miliony stejně jako loni.

Modernizovaly se také školní jídelny. Novou kuchyni nebo jídelnu teď mají na ZŠ Arménská, MŠ Záhumenice, MŠ Tišnovská, MŠ Neklež 1a, školní jídelně Horní, ZŠ Labské nebo ZŠ Jihomoravské náměstí. Třeba na ZŠ Arménská už bylo opravdu za pět minut dvanáct. Poslední opravy tu proběhly před dvaceti lety, dokonce hrozilo, že by hygiena zastavila jídelně provoz. Díky rekonstrukci nepřišlo o jídelnu 560 žáků. Na obědy sem navíc začali chodit i senioři.

Někde kuchyně a jinde zase sportoviště. Na ZŠ Kamínky se nafoukla sportovní přetlaková hala. Opravujeme další školní bazén na ZŠ Labské. Podobně se už rekonstruoval bazén na Arménské nebo v Komíně. To je důležité hlavně pro to, aby brněnští žáci nemuseli jezdit za výukou plavání mimo Brno.

Každý rok je na brněnských školách vidět kus práce. Vzdělávají se tady desítky tisíc žáků. Mám radost, že jim pro studium vytváříme příjemné a moderní prostředí.

Další články