Brno je prvním městem, které podporuje výstavbu zelených střech

Pro KDU-ČSL je zásadní ochrana prostředí, ve kterém žijeme, proto jsem moc rád, že jsme po volbách získali na starost péči o životní prostředí. Velká koncentrace lidí na jednom místě a vysoká míry zástavby vede ke vzniku tepelných ostrovů ve městech. Brno v tomto ohledu není výjimkou. Faktická i pocitová teplota v těchto místech razantně stoupá.Takový teplotní nárůst má dopad na život každého z nás. Výrazně ovlivňuje zdraví i psychickou pohodu člověka.

Proto je naprostou samozřejmostí náš zájem o ochlazování měst. Velmi výrazným krokem v tomto ohledu bylo zavedení dotačního programu na tvorbu zelených střech. S tímto nápadem jsme šli do předvolebního boje, a proto jsem rád, že se ho podařilo velmi rychle zrealizovat. Brno se tak stalo prvním městem v České republice, které se rozhodlo podpořit výstavbu zelených střech na svém území. Technické parametry dotačního programu jsme vytvářeli společně s odborníky z VUT, aby byla zajištěna kvalita a funkčnost podpořených zelených střech. První dotační výzva byla spuštěna 1. června a trvala půl roku. Je tedy ideální čas na vyhodnocení.

Před spuštěním výzvy bylo v Brně celkem 233 zelených střech s celkovou výměrou 113 tisíc m2. Během šesti měsíců, kdy byla spuštěna dotační výzva, bylo zaevidováno 130 žádostí, z nichž prozatím získalo finanční příslib 64 žádostí. Celkově se tato podpora promítne do 12 609 m2 nových zelených střech. To znamená, že se podařilo zvýšit plochu zelených střech ve městě o 10 % za půl roku. Toto číslo není konečné, protože některé žádosti ještě budou dopracovány a poté na dotaci také dosáhnou. S dotační výzvou budeme pokračovat i v příštím roce a věřím, že bude ještě úspěšnější. Daří se nám totiž navázat kontakt i se soukromými firmami či obchodními řetězci. jejich zapojení je pro zlepšení kvality ovzduší v Brně klíčové.

 Aby zelené střechy maximálně sloužily ke snižování teploty ve městě, je důležitá jejich vysoká koncentrace. Proto jsem rád, že je dotační program úspěšný a je o něj mezi fyzickými i právnickými osobami zájem. Ukazuje se, že Brňanům není jedno v jakém prostředí žijí a budou žít jejich děti.

 

Výhody zelených střech

 •     Udržitelná výstavba s nízkou uhlíkovou stopou
 •       Eliminace škod způsobených přívalovým deštěm
 •       Snížení množství poletavého prachu PM10, PM2,5 i PM0,1
 •       Zkvalitnění tepelné stability budovy
 •       Zvukově – izolační vlastnosti
 •       Zadržování vody, snížení zatížení kanalizační sítě
 •       Regulace vlhkosti suchého vzduchu
 •       Redukce teplotních výkyvů – prodlužují životnost staveb
 •       Redukce CO2
 •       Pasivní provoz – po instalaci žádná další spotřeba energie, nepotřebuje závlahu
 •       Snížení přehřívání lokálních sestav objektů, povrchových teplot uličních celků a estetická funkce
 •     Zadržená voda je pomalu spotřebována pro lokální ochlazení blízkého okolí stavby a současně zlepšuje mikroklima celých uličních celků

 

Další články