Senioři a děti do čtyř let nově nemusí platit za odpad

Chceme, aby Brno bylo město, ve kterém se lidem dobře žije. S tím souvisí, že se snažíme, aby Brno bylo atraktivní pro mladé rodiny, ale zároveň, aby nabízelo seniorům možnost důstojného stárnutí. Z tohoto důvodu je osvobození těchto skupin obyvatelstva od poplatku za svoz komunálního odpadu naprosto logickým krokem, který vítám.

Mladé rodiny vynakládají vysoké finanční prostředky za léky, pleny, bydlení, školky a mnoho dalšího. Proto těm, kteří mají doma čtyřleté a mladší dítě ulehčíme  a umožníme jim tak vynaložit uspořené finanční prostředky podle svého uvážení. KDU-ČSL nechce mladým rodičům a rodinám diktovat, kam mají své finanční prostředky směřovat, oni sami to přece ví nejlépe.

Dlouhodobě říkám, že Brno je boží díky všemu, co mu dokázali dát naši rodiče a prarodiče. A proto si zaslouží prožívat podzim života v důstojnosti a poklidu. Jakákoliv zbytečná úřední povinnost jim však v poklidném a spokojeném životě nepomáhá a často je navíc stojí i finanční prostředky, kterých jim z důchodu příliš nezbývá. Co se týče odpadu, častokrát ho ani nemají tolik, co lidé v produktivním věku. Proto i v tomto případě jsme podpořili osvobození seniorů od poplatků za svoz komunálního odpadu.

Opatření se týká zhruba  67 tisíc seniorů a 17 tisíc dětí. Ti doposud platili sníženou cenu 500 korun za rok, plná cena je 670 korun. Osvobození od poplatku se dosud vztahovalo pouze na třetí a další dítě v rodině, které nemuselo za popelnice platit až do 15 let. Teď se nám podařilo seniorům i rodinám ještě výrazněji ulehčit jejich finančnímu rozpočtu. Opatření začne platit od 1. ledna 2020. Pro ostatní občany města Brna se výše poplatku nikterak nezmění.

Další články