Nová požární zbrojnice otevřela brány

Po dlouhých 63 letech se začátkem září slatinští dobrovolní hasiči dočkali nové, moderní požární zbrojnice. Areál, který se díky výrazné červené barvě v průčelí a velkému nápisu Hasiči nedá přehlédnout, vyrostl za necelý rok na místě původní zbrojnice v ulici Tuřanka.

Nové zbrojnici požehnal farář František Vavruša. Zbrojnici pak slavnostně otevřel vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, symbolickou pásku u vchodu s ním přestřihli slatinský starosta Jiří Ides, místostarostové Martin Krytinář a Michal Kolařík, poslanec parlamentu Jiří Mihola, náměstek hejtmana Marek Šlapal, náměstci brněnské primátorky Petr Hladík a Jiří Oliva, tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil, představitelé Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, sborů dobrovolných hasičů z okolí a další hosté.
Na prohlídku zbrojnice dorazil i jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. Den otevřených dveří přilákal desítky lidí.

Pět slatinských hasičů při této příležitosti převzalo čestné uznání SDH za příkladnou a obětavou práci ve sboru. Medaili okresního sdružení hasičů (OSH) Brno – město za věrnost v délce 10 let převzaly Lucie a Nikola Krumbholcovy. Stužku Za věrnost 20 let OSH udělilo Milanu Štolfovi. Stužku Za věrnost 40 let udělilo Josefu Janků, stužku Za věrnost 60 let Jiřímu Štreitovi. Jaroslavu Dobrému st. udělilo krajské sdružení hasičů Medaili sv. Floriána.

Hasičský sbor má ve Slatině tradici už od roku 1893. Požární zbrojnice v ulici Tuřanka ale při bojích o osvobození v dubnu 1945 dostala tvrdý zásah. Hasiči přišli o budovu i většinu vybavení. V letech 1954–1957 zbrojnici svépomocí obnovili. Na rekonstrukci odpracovali na 20 tisíc brigádnických hodin. Od té doby se ale zbrojnice prakticky nezměnila. Až v roce 2018 se podařilo opravit sklady ve dvoře. Dlouholeté plány na rekonstrukci zbrojnice se naplnily od listopadu 2019.

Z původního přízemního objektu, ve kterém byly na ploše 208 čtverečních metrů garáže, denní místnost, kancelář velitele zásahové jednotky, kuchyňka, šatna a sociální zařízení, zůstaly jen obvodové zdi. Na nich se stavbařům podařilo vybudovat moderní, dvoupodlažní budovu o celkové ploše 411 čtverečních metrů. V přízemí má zásahová jednotka sociální zařízení, šatnu a garáž pro výjezdovou techniku – cisternovou automobilovou stříkačku Tatra CAS 20, dopravní automobil Ford Transit a velitelský vůz Škoda Octavia, a také sklady pro dýchací přístroje, pily, čerpadla, hadice, proudnice a další důležitou techniku. Ve velkoryse pojatém druhém podlaží je denní místnost pro výjezdovou jednotku i pro schůzky hasičského sboru a mladých hasičů, dále kuchyňka, kancelář krizového štábu, odpočinková místnost krizového štábu, kancelář velitele zásahové jednotky, šatna, sklad prostředků pro ochranu obyvatel a sociální zařízení. Na nákladech v hodnotě 15 milionů korun se podílely ministerstvo vnitra, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, Jihomoravský kraj, město Brno a městská část Slatina.

Slatinský Sbor dobrovolných hasičů (SDH) má nyní téměř 40 členů. Z toho zásahová jednotka má 23 členů. Slatinští dobrovolní hasiči, stejně jako jejich kolegové v ostatních místech republiky, patří mezi nejaktivnější složky života městské části. A také se věnují práci s mládeží. Ve třech věkových kategoriích od šesti do 18 let mají přes 40 zájemců o získávání hasičských a záchranářských dovedností i požární sport.

Zásahová jednotka SDH je v systému požární ochrany kraje zařazena do kategorie JPO III/1. To znamená, že slatinští hasiči musí být na pokyn krajského operačního střediska nepřetržitě připraveni k výjezdu do 10 minut od vyhlášení poplachu. Kromě klasických zásahů u požárů, dopravních nehod a dalších událostí mají i specializaci k ochraně obyvatel při povodních, živelných pohromách i jiných mimořádných situacích. Jen při přestavbě zbrojnice od listopadu do srpna vyjížděli k 56 událostem, mimo jiné i ke stavění stanů pro odběrové místo na COVID-19 v Brně.

A co si od nové zbrojnice slibuje starosta SDH Vladimír Dočkal? „Konečně plně vyhovující a odpovídající zázemí pro naše výjezdové hasiče i jejich techniku, a samozřejmě ideální podmínky pro schůzky mladých hasičů,“ pochvaluje si starosta. „Určitě je to i zlepšení hygienických podmínek po zásahu, nebo při pohotovosti na zbrojnici. A dostatek skladovacích a úložných prostor. A rozhodně je to obrovská prezentace hasičů v Brně-Slatině,“ dodává velitel zásahové jednotky Jiří Sláma.

Další články