Za Brno bude z lidovců nejvýše na kandidátce koalice SPOLU Marie Jílková

Primárky všech tří stran koalice SPOLU jsou úspěšně za námi. KDU-ČSL na kandidátce v první desítce připadla hned 4 místa. Brněnští lidovci jako svého zástupce podpořili Marii Jílkovou. Na společné kandidátce obsadila 10. místo.

Marie Jílková je v současné době radní pro oblast sociální a zdravotní městské části Brno-střed. A sociálním tématům by se chtěla věnovat i v Poslanecké sněmovně; Denně se setkávám s příběhy lidí v exekucích, s nevyhovujícím bydlením, chybějícím zaměstnáním a malou podporou a motivací dětí ke vzdělávání. Městská část má však omezené možnosti a situaci je třeba řešit koncepčně.

Za špatně fungujících považuje způsob poskytování dávek v hmotné nouzi, kterou zavedla takzvaná Drábkova reforma. Ta vyvedla vyplácení dávek z obcí na Úřad práce. “Přitom právě obce detailně znají svoje potřebné rodiny a jednotlivce a dokážou jim efektivně nasměrovat svou pomoc”, říká Marie Jílková.  “Chci prosadit, aby to byly zpět obce, kdo bude rozhodovat o jejich přidělení.”

Dalším velkým tématem, jistě nejen v městské části Brno-střed, je podle radní dostupné sociální bydlení a přístupnost obecních bytů i veřejného prostoru. “Často se mě obracejí senioři i mladší lidé s pohybovým omezením s žádostí o radu s vhodným obecním bydlením. Podíl starších lidí ve společnosti se stále zvyšuje a poroste i množství lidí, kterým jejich příjmy nedovolí důstojné bydlení. Je proto potřeba znovu začít řešit téma i v celostátní politice, protože dosavadní pokusy o ukotvení sociálního bydlení skončily nezdarem”

Jedním ze smutných důsledků epidemie covid-19 jsou i prohlubující se sociální rozdíly ve společnosti. Příčinami je nezaměstnanost, propad podnikatelských aktivit a snížení spotřeby.  “Kdo dostává nejvíce zabrat jsou samoživitelé, pečující a osoby „sendvičové generace“. Je nutné nabídnout rodinám a pečujícím osobám dostatečnou nabídku služeb, které s obstaráváním závislých osob pomohou – zachovat dětské skupiny a posílit odlehčovací služby”.

Marie Jílková pochází z malé vesnice na pomezí Českomoravské vrchoviny. Jak sama zmiňuje, dokáže tedy podojit krávu i naporcovat prase 🙂 V Brně žije již 15 let. Na Masarykově univerzitě vystudovala Politologii a Sociální politiku. Pracovala pro Krajský úřad Jihomoravského kraje, připravovala projekt výzkumného centra Masarykovy univerzity CEITEC. Zkušenosti má i z působení na Úřadu vlády a v Senátu.  

V mládí byla vedoucí na salesiánských chaloupkách a dělala také vychovatelku v salesiánském dívčím domově mládeže. Dnes už se věnuje výchově svých dvou dcer. Ve volném čase ráda relaxuje u manuální práce, běhu (právě se připravuje na závod na 10 km) a výletech s dětmi po okolí. Za ty roky zná tedy Brno jako své (běžecké) boty.

Další články