Zahradu Arnoldovy vily propojí se zahradami sousedních vil

foto: Vít Mádr

Návštěvníci Arnoldovy vily a vil Tugendhat a Löw-Beer se mohou těšit na propojení jejich zahrad. Město Brno bude hledat zhotovitele projektu na úpravu zahrady Arnoldovy vily, která má projít kompletní rekonstrukcí. Zahrada bude mít přírodní charakter s důrazem na dostatek stínu a aktivní vyžití návštěvníků. Druhý projekt, který si město chce nechat zpracovat, se týká interiéru Arnoldovy vily. Projekty bude hradit městská část Brno-sever.

„Projekt na rekonstrukci Arnoldovy vily je zpracováván tak, abychom mohli žádat o finanční prostředky z Norských fondů. Vzhledem k tomu, že projekt se nevěnuje interiéru vily a také úpravě zahrady, vypisujeme další dva dílčí projekty. Chceme, aby oprava Arnoldovy vily byla provedena ve všech směrech a mohla tak sloužit návštěvníkům co nejlépe. Všechny projekty bude hradit městská část Brno-sever, která na to získala finance od města,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Interiér i zahrada budou navrženy tak, aby mohly být aktivně využívány. Nemělo by se jednat o nedotknutelný exponát.

„Co se týče interiéru, chceme zde kombinaci dobového nábytku, který odpovídá stylu architektury vily (art deco) s moderním účelovým nábytkem. Bude se jednat o repliky nebo antikvariátní kusy, protože původní vybavení vily se nedochovalo. Cílem je, aby veřejnost poznala, jak tehdejší dům fungoval. V zahradě pak klademe důraz na zachování stínu a intimity, kterou zahrada Arnoldovy vily nabízí. Mělo by se jednat o přírodní zahradu, a ne typicky zámeckou, jak ji známe z okolních vil. Zahrada bude spojena s kavárnou a vybavena slunečníky nebo šachovými stolky. Budou se zde také konat občasné sochařské výstavy“ uvedla místostarostka MČ Brno-sever Miriam Kolářová.

Projekt by měl také nabídnout řešení propojení se zahradami sousedních vil Tugendhat a Löw-Beer.

Hlavním cílem projektu je, aby se návštěvníci v Arnoldově vile cítili co nejvíce přirozeně a mohli zdejší mobiliář i zahradu aktivně využívat. Bude to místo se spoustou košatých stromů poskytující azyl rodinám s dětmi, čtenářům či seniorům, každý si zde najde svůj kousek klidu. Zahrada bude volně přístupná podobně jako například Tyršův sad, budou zde lavičky, altány i prostor pro rozložení deky. Chceme také využít polohy Arnoldovy vily a propojit její zahradu se zahradami sousedních vil,“ doplnil Hladík.

Stavební zásahy do zahrady budou minimální. Budou se týkat především opravy chodníčku a umožnění příjezdu od objektu Geoniky. Revitalizace zahrady a přeměna na park bude samostatným projektem i samostatnou investicí. Uživatelem a správcem objektu bude Statutární město Brno.

Další články