Rozhovor s Petrem Hladíkem o vzniku koalice a nových vizích pro Brno

Od sečtení výsledků už uplynul skoro týden, jak ho hodnotíte?

Splnili jsme cíl, skončili jsme na stupních vítězů a dokázali jsme získat celkem 92 mandátů. To je o 9 více než před čtyřmi roky, takže náš výsledek se dá hodnotit pozitivně. Důležité také je, že v rámci kampaně jsme navštívili více než deset tisíc lidí a získali od nich tisíce podnětů, které chceme v následujícím období vyřešit. Je to obrovský závazek.

Jak probíhala povolební vyjednávání?

Volby dopadly tak, že mohla pokračovat současná koalice ve složení ANO, KDU-ČSL a Piráti. Vítěz voleb tuto variantu však odmítl a začal jednat s ODS, která skončila jako druhá, v tu chvíli jsme byli připraveni být v opozici. Poměrně nás překvapila snaha o vytvoření široké koalice, ale jednání jsme se zúčastnili, protože jsme cítili závazek vůči voličům, kteří chtěli, abychom prosadili program, který jsme vytvářeli společně s nimi.

Nakonec to ale dopadlo úplně jinak, co se stalo, že jste se nedomluvili?

Jednání vůbec nesměřovala k cíli. Jako KDU-ČSL jsme očekávali, že budeme moci pokračovat v oblastech, které jsme doposud spravovali a ve kterých bylo uděláno spoustu práce. Nedávalo nám smysl, proč bychom měli být v koalici, ve které nemáme šanci splnit to, co jsme slíbili voličům. Jako KDU-ČSL jsme od počátku nebyli s vyjednáváním ze strany vítěze spokojeni, proto jsme se nikdy k žádné dohodě nezavázali. Panu primátorovi jsem oznámil, že když nemáme jako KDU-ČSL možnost prosazovat svůj program, že budeme muset odejít do opozice.

To vypadá, že vítěz voleb sice chtěl vládnout se všemi, ale nenabídl ostatním dostatečný prostor

Přesně tak jsme to vnímali. Pro nás je nejdůležitější život mladých rodin, ať už v oblasti školství nebo sportu, pomoc hendikepovaným nebo zajištění důstojného stárnutí seniorům a na to bychom nyní neměli vůbec žádný vliv.

A co se stalo potom?

Přišla nabídka od ODS a Pirátů, která se mnohem více soustředila na konkrétní programové body. Jednání probíhala zcela jinak, zatímco předtím se řešily převážně personálie a funkce, nyní jsme řešili konkrétní obsah. V rámci této platformy jsme se domluvili, že budou prosazeny všechny naše programové priority a budou nám ponechány některé oblasti, ve kterých jsme předtím dosáhli i celorepublikových úspěchů.

A na čem jste se tedy domluvili, o kterých prioritách to vlastně pořád mluvíte?

Domluvili jsme se, že chceme, aby si rodiče dětí mohli lépe vybrat školy a školky, do kterých umisťují své děti. Dále, že bude zřízen koordinátor dopravních staveb a uzavírek, který pomůže zprůjezdnit naše město. To je věc, kterou jsme v rámci minulé koalice několikrát navrhovali a vždy byla zablokována. Také jsme se domluvili na zlepšení pečovatelských a odlehčovacích služeb pro seniory nebo rozšíření Senior busu, také na úpravě systému rezidentního parkování nebo na zlepšení cyklodopravy, která doposud byla spíše na okraji zájmu, dále na výstavbě záchytných parkovišť na okraji města a parkovišť u nemocnic nebo výstavbě montovaných parkovacích domů na sídlištích. Zásadní prioritou je také nový územní plán, na kterém se doposud příliš neudělalo a který brzdí Brno v dalším rozvoji. Zaměříme se na zachycování dešťové vody a také budeme pokračovat v rekonstrukci Arnoldovy vily.

To zní jako šance posunout Brno dál, ale vydrží tahle koalice celé 4 roky?

Tak to ukáže čas, kdyby ale všichni koaliční partneři pracovali celé 4 roky jako v posledních dnech, tak obavy nemám. Mám pocit, že se jedná o koalici mladé energie a myslím, že by to mohlo fungovat velmi dobře.

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...