Školka a dům pro seniory v jednom. Polyfunkční dům v brněnských Bohunicích zahajuje plný provoz

V čerstvě zkolaudovaném polyfunkčním domě Brně-Bohunicích začíná být rušno, blíží se začátek školního roku a tím pádem i otevření nové mateřské školy, která je jeho součástí. V nových bytech umístěných hned nad školkou se navíc už zabydleli senioři. Na blízku si tu tak budou dvě generace, nejmladší a ta nejstarší.

“V ulici Pod nemocnicí byla postavena nová mateřská škola, kde bude v jedné třídě dvacet pět školkáčků. Hned nad školkou je s odděleným vstupem šestnáct bytů o dispozici 1+1 a 2+kk určených pro seniory. Už nyní je zabydleno 14 seniorů. Obytnou část a školku propojuje společná zahrada. Přesto, že bylo nutné rozdělit ji plotem, abychom dodrželi všechna bezpečnostní opatření, navzájem si tu budou senioři s dětmi velmi blízko. Ke společným aktivitám poslouží i prostory nového komunitního centra,“ uvedl Petr Hladík, první náměstek brněnské primátorky.

“Srdcem polyfunkční budovy by mělo být právě komunitní centrum. Je určené pro všechny, kdo se chtějí setkávat, vzdělávat se nebo se bavit. V Bohunicích máme aktivní klub důchodců, který prostory bude využívat pro své akce. Dveře jsou tu otevřeny ale i rodinám nebo mládeži. Vznikl tu velký sál, pořádat se v něm mohou koncerty nebo třeba divadelní představení,” upřesnil starosta městské části Brno-Bohunice Antonín Crha.

Byty pronajímá město seniorům za regulované nájemné ve výši devadesáti korun za čtvereční metr. Stavba celého objektu stála celkem osmdesát milionů, finančně se na projektu podílela i městská část Brno-Bohunice. V propojování dvou generací chce město Brno pokračovat i v jiných městských částech.

“Jde o pilotní projekt města Brna, v době, kdy jsme s ním začínali, bylo takových zařízení v Česku ale i v zahraničí pomálu. Dnes jsou na vzestupu. Děti se touto cestou dobře učí pokoře ke starší generaci, ta zase díky nim zůstává déle aktivní. V budoucnu bychom tak na bohunický projekt rádi navázali a vytvořili více míst, kde se budou moci setkávat a vzájemně podporovat v růstu. Nové mateřské školy i domy s pečovatelskou službou navíc jsou a budou velmi potřebné, obě služby jsou v současné chvíli kapacitně vytíženo,” doplnil Hladík.

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...