Jak to bylo s Riviérou? Projekt, který šlapal jako hodinky

Celý příběh rekonstrukce Riviéry je fantastický a často si říkám, kéž by všechny projekty města šly tak hladce jako právě oprava Rivecu. Když jsem nastoupil do funkce 1. náměstka primátora v roce 2016 stál jsem před rozhodnutím, zda si obří investici do Riviéry osvojit a bojovat za ní. Přece jenom pořízení projektové dokumentace vycházelo na půl druhého milionu a samotná stavba se odhadovala na dalších 200 milionů. Navíc by to muselo celé zaplatit město.

Provoz Riviéry se nevyplácel

Jenže bazénové plochy na Riviéře byly opravdu v katastrofálním stavu a vznikal zde obrovský průsak vody, která byla v nemalém množství brána i z vodovodního řádu. Denně se zde ztrácelo až 200 m3 vody. Navíc jsem dostal informaci, že pokud tato situace bude pokračovat, bude muset být Riviéra do tří let uzavřena. Situace byla neúnosná, a tak jsem se rozhodl, že musíme Riviéru opravit co nejdříve. A že to musí být taková oprava, která bude kvalitní a dlouhodobá.

Jdeme do toho. Kvalitně, ale zároveň rychle

Na přelomu roku 2016 a 2017 tak Zastupitelstvo města Brna schválilo 1,59 milionů korun na pořízení projektové dokumentace. Hlavní změnou, která byla také svárem sporů, byla vybraná technologie opravy bazénových van. Usilovali jsme o moderní nerezové vany, které jsou sice dražší, ale jsou kvalitnější a trvalejší než klasické keramické vany, které na Riviéře byly předtím. Část opozice s tím měla problém, ale nakonec vše dopadlo dobře. Kromě nerezových van jsme se shodli také na řadě vodních prvků, atrakcí, tobogánu nebo skluzavce pro děti. K tomu se musely opravit vodovodní rozvody a čerpadla. Vypadalo to fakt dobře. Teď to jen postavit a ideálně tak, abychom příliš nezasáhli do letní sezóny.

V srpnu 2017 jsme vybrali zhotovitele. Výběrové řízení z 5 uchazečů nakonec vyhrála společnost Metrostav. Nabídli záruku 72 měsíců a poměrně krátkou dobu realizace – 10 měsíců. A rekonstrukce začala prakticky okamžitě po ukončení letní sezóny v polovině září.

Zásadní pro nás bylo, aby rekonstrukce byla dokončena před zahájením letní sezóny, aby nebyla ohrožena návštěvnost. Stavba šla podle plánu a v polovině června v roce 2018 jsme otevírali krásný areál nové Riviéry (který se později dostal také do finále celorepublikové soutěže Stavba roku 2018)

Zátěžový test – rekordy návštěvnosti

A byl to opravdu zátěžový test. Riviéra trhala veškeré předchozí rekordy návštěvnosti, ale tím také odhalila některé nedostatky. Ukázalo se, že největší problém je systém vstupů. Ten bohužel nebyl připraven na takové návaly lidí, které v parných dnech loňského léta, přišly. Celou stavbu jsem se průběžně snažil propagovat na svém Facebooku, což se pak odrazilo v tom, že jsem od lidí dostal perfektní zpětnou vazbu a podněty na vylepšení Riviéry do dalších let.

Na co se můžete těšit?

Tyto podněty jsem předal společnosti STAREZ-SPORT, která Riviéru provozuje a společně jsme naplánovali některá vylepšení, která během této zimy připravujeme. Tak předně se můžete těšit na zlepšení vstupu, zvýší se počet turniketů a bude také zaveden e-shop. Systém vstupu se změní tak, aby se netvořily nekonečné fronty.

Dále chystáme zastíněnou zónu, kde bude spousta slunečníků a lehátek. Bude rozšířena závlaha i na starý trávník, aby byl krásně zelený jako ten nový. Občerstvení bude rozděleno do více částí – konkrétně zmrzliny, káva, saláty a jiné jídlo, nabídka bude rozšířena i o bezlepkové potraviny. Přibudou také další místa na převlékání.

Co se týče toalet, s těmi ještě rok počkáme, protože přespříští sezónu zde vyroste celá nová hala s beachvolejbalovým hřištěm, sprchami, a právě s dostatečným množstvím toalet. Naplánovány jsou také animační programy pro děti a pro seniory nebo hlídání dětí. Některé programy budou placené, ale většina jich bude v ceně vstupenky.

Tak doufám, že už se těšíte!

Váš Petr Hladík

Další články