Ponávka zachráněna, u sídliště okolo ní vznikl park

Foto: Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Stará Ponávka je pro mě vzorem toho, jak má vypadat zeleň ve městě a také symbolem spolupráce. Na snahu města upravit tok a jeho okolí tu totiž reagují i místní firmy, které revitalizují své vlastní zelené plochy a spojují je s nově vytvořeným parkem.

Park tu vznikl namísto parkoviště na okraji sídliště v Komárově. Akce měla ale za cíl hlavně zlepšit prostředí řeky Staré Ponávky, která byla dříve regulovaná a zčásti spoutaná potrubím. Její tok se zpomalil, vznikly tu mělčiny a několik mostků na druhý břeh, vysázely se zde luční záhony i stromy. Za mě jednoznačně dobrý projekt, který nejen hezky vypadá, ale přírodě tu dost ulevil.

Revitalizace Ponávky nyní pokračuje i v 11. etapě. V té se upraví koryto řeky a zeleně okolo ní, jde o úsek dlouhý 351 metrů. Etap je celkem devatenáct. V těch předchozích došlo k úpravě vegetace na místě starého parkoviště, také ke zpřístupnění břehů i k přemostění řeky.

Postupně tu vzniká opravdu příjemný prostor, který mohou využívat místní z blízkého sídliště i zaměstnanci okolních firem.

Další články