Chci, aby se v brněnských školách vařilo pro děti s bezlepkovou, bezlaktózovou či diabetickou dietou

Rodiče dětí, které musí ze zdravotních důvodů dodržovat různé typy diet, znamená stravování jejich dětí obrovské komplikace. Školy totiž ze zákona nemají povinnost zajišťovat bezlepkovou, bezlaktózovou dietu, dokonce ani stravu pro diabetiky. Přitom dodržování těchto diet je pro zdraví každého člověka nutnost. Náměstek primátora Petr Hladík chce, aby v brněnských školních kuchyních byla příprava těchto diet samozřejmostí. Město proto vyčlenilo na podporu dietního stravování proto dva miliony korun.

Z vlastní zkušenosti vím, jakým omezením jsou vystaveny děti, které ze zdravotních důvodů musí dodržovat různé druhy diet. Obrovské komplikace to přináší i rodičům. Rozhodli jsme se proto, že přidáme kuchařům, kteří budou připravovat tato jídla zhruba 1 500 Kč měsíčně, a to zpětně od začátku roku 2018. Dále jim zaplatíme odborné školení, na kterém získají opravňující certifikát.

Město na dietní stravování vyčlení celkem dva miliony korun pro školní kuchyně, které dietní stravu připravují. Z toho milion korun dostane dvacet zařízení, která budou dietní stravu připravovat. Tyto peníze jsou určeny na platy zaměstnanců podílejících se na dietním stravování.

Příprava dietního stravování si v některých kuchyních bude vyžadovat nové vybavení. Dále chceme kuchařům nakoupit odborné kuchařky, které se specializují na takovou dietní stravu, při které je zachován potravinový košík. Na červen pak plánujeme uspořádat odborné konference či workshopy, na kterých si kuchaři budou vzájemně sdílet své zkušenosti a vymění si své osvědčené postupy a doporučení. Po tomto workshopu uvidíme, zda se k současným dvaceti školám ještě nějaká další nepřidá.

Bezlepková, bezlaktózová a diabetická dieta byla pro toto opatření vybrána, protože patří mezi nejčastější diety u brněnských dětí.

Další články