Město zajistí vyšší bezpečnost dětí u škol

Rodiče dětí v mateřských a základních školách jistě uvítají snahy města Brna o zajištění vyšší bezpečnosti u škol. Pro tento účel je v městském rozpočtu pro letošní rok vyčleněna částka 10 milionů korun. Ta poputuje na stavební úpravy zjednodušující dopravu před školami. Půjde například o vytvoření parkovacích míst Kiss and Ride, úpravu dopravního značení, vybudování nových chodníků či instalaci nových bezpečnostních prvků u škol. Navrhovaná opatření vychází z projektu Bezpečné cesty do škol.

„Velký nárůst dopravy v Brně v posledních letech začíná komplikovat cestu našich dětí do škol. Proto na základě pečlivých podkladů upravíme provoz u vybraných škol. Již v březnu vytvoříme u 24 škol celkem v 8 městských částech parkovací místa Kiss and Ride. Ta budou označena speciální značkou a umožní řidičům u škol na nezbytnou chvilku zastavit, aby se s dětmi rozloučili a následně místo opět uvolnili pro další rodiče. Tento systém už na některých místech skvěle funguje, navazujeme tak na osvědčenou praxi,“ uvedl 1. náměstek primátora Petr Hladík.

Opatření Kiss and Ride bude fungovat v ranních hodinách v časovém rozmezí, které si určí městská část. Zatímco u základních škol bude na dítě čekat pracovník školy, který zajistí, aby se dítě po vystoupení z auta dostalo bezpečně do školy, u mateřských škol budou rodiče moci parkovat 15 minut.

„Úprava dopravního značení dokáže často jednoduchým a levným způsobem vyřešit celou řadu problémů. Může se jednat například o přemístění přechodu pro chodce do bezpečnějších míst. U některých škol se ale nevyhneme ani nákladnějším stavebním úpravám. Nyní máme na tato opatření vyčleněno 10 milionů korun, ale jsme připraveni v případě nutnosti objem financí i navýšit. Bezpečí našich dětí je pro nás prioritou,“ dodal Hladík.

Veškeré přípravy navrhovaných opatření byly projednávány s městskými částmi. Brno se tak vydalo cestou řady evropských měst, kde jsou podobná opatření běžným nástrojem efektivního městského přemisťování.

Další články