Kapacity brněnských hřbitovů se rozšiřují. V Žebětíně vzniknou nová kolumbária.

Město Brno společně se Správou hřbitovů města Brna pokračuje v rozšiřování možností pohřbívání. V městské části Žebětín plánují vybudovat téměř 330 nových míst pro uložení pohřebních uren. Zlepší se také zázemí pro návštěvník žebětínského hřbitova. Přibydou nové veřejné toalety a krytý dřevěný přístřešek. Úpravy na žebětínském hřbitově vyjdou město na necelých 10 milionů korun.

„Kapacity brněnských hřbitovů dlouhodobě nestačí aktuální poptávce, především pak v okrajových oblastech s novou výstavbou rodinných i bytových domů. Proto usilovně pracujeme nejen na rozšiřování možností pohřbívání, ale také na zlepšení zázemí brněnských hřbitovů. Po rozšíření jehnického hřbitova a vybudování Údolí vzpomínek v Líšni připravujeme úpravy hřbitova v Žebětíně. Plánujeme zde vytvořit až 330 míst v rámci vybudování nových kolumbárií,“ uvedl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nová kolumbária budou tvořit ohradní zeď veřejného pohřebiště v Žebětíně. Součástí investice je také vybudování veřejných toalet a přístřešku vhodného k posezení a odpočinku návštěvníků. Celá investice vyjde Brno na 10 milionů korun.

„Naše městská část se výrazně rozrůstá, což sebou samozřejmě nese i zvýšenou poptávku po pohřebních místech. Na okraji současného veřejného pohřebiště chceme v délce 65 metrů vytvořit nová kolumbária. Ta by nahradila současný drátěný plot. Pokud by do budoucna ani tyto kapacity nestačily, jsme připraveni k vybudování druhé řady kolumbárií. Hřbitov totiž kromě žebětínských obyvatel, slouží také kohoutovickým a bystrckým. Chceme také zvýšit komfort návštěvníků, proto vybudujeme toalety, zázemí pro hrobníky a dřevěný přístřešek vhodný pro posezení. Upravíme také cesty, chodníky a vysázíme zde více zeleně,“ uvedl starosta městské části Brno-Žebětín Vít Beran (KDU-ČSL).

Brno k rozšiřování hřbitovů přistupuje velmi aktivně. V posledních letech se podařilo rozšířit hřbitovy v Jehnicích, Líšni nebo ve Slatině. Nové také bylo v Líšni vybudováno Údolí vzpomínek, kde je možnost alternativního pohřbívání ke kořenům stromů. Kromě rozšíření žebětínského hřbitova také město pracuje na zvýšení kapacity hřbitova v Soběšicích.

 

 

 

 

Další články