Kvůli nečinnosti vedení Líšně přijde Brno o dvacet milionů korun

Spolky v Líšni mohly od nového roku využívat zrekonstruovanou Orlovnu. Vedení městské části zatím ale k rekonstrukci nepodniklo žádné kroky. Projekt byl v roce 2016 připraven, schválen zastupitelstvem městské části a podepsán starostou. Městská část požádala o dotaci ve výši 20 milionů, která jí byla přidělena. Projekt byl schválen téměř ve stejném politickém složení, které v městské části zasedá i nyní. Současné vedení ale na projektu nepracuje a odmítlo i finanční pomoc Brna. Kdyby se přidělené dotace vedení Líšně vzdalo, mohlo ji město Brno využít na jiné projekty. To ale Líšeň odmítla. Brno tak o získané finanční prostředky přijde.

„Koalice tvrdí, že projekt vykazuje neúměrná procesní, finanční i časová rizika. Ptali jsme se, co to pro rekonstrukci Orlovny znamená, ale odpověď jsme nedostali. Stejně tak se skoro na každém zastupitelstvu ptáme, jak se s rekonstrukcí pokročilo, vedení městské části ale odmítá odpovědět. V rozpočtu na letošní rok jsou stejné peníze na opravu Orlovny jako loni. Znamená to, že se vůbec s rekonstrukcí nepostoupilo a že peníze městská část nečerpá. Nespokojena se situací není jen opozice, ale i spolky, které už vyzvaly místostarostku, aby městská část začala ve věci konat. Kromě odpovědi podobné té nám, dostal pár dní na to z Orlovny výpovědní smlouvu Hobbylab, který Orlovnu oživoval a udržoval přilehlou zahradu,“ uvedla lidovecká zastupitelka v městské části Líšeň Eliška Vondráčková.

Polovinu Orlovny stále využívají fotbalisté, druhá polovina je už víc než půl roku prázdná. Budovu nikdo neopravuje, chátrá a zastupitelstvo městské části nemá žádné zprávy o tom, že by se v ní cokoli dělalo, přesto, že městská část měla na opravu dotaci přesahující 20 milionů korun.

„Kdyby vedení Líšně dalo jasně najevo, že o dotaci nestojí a zřeklo se jí, mohlo ji město Brno využít na jiné projekty. S tím ale vedení Líšně nesouhlasilo, a tak město i Česká republika o peníze přijde. Vedení města Brna přislíbilo také městské části i finanční pomoc, protože rekonstrukce Orlovny byla důležitá, pro občanský i spolkový život. Městská část ale nabídky nevyužila. Nechápu, proč městská část nevyvíjela žádnou činnost. Takhle se rozhodně nechová řádný hospodář,“ dodal první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...