Seniorská obálka pomáhá i v miniverzi

Seniorská obálka nebo také I.C.E. karta je společným projektem Zdravotnické záchranné služby, ministerstva práce, krajů a obcí, která je určená především seniorům. Pomoci však může každému, zejména lidem s chronickým onemocněním nebo třeba osaměle žijícím. 

Název I.C.E. karta z anglického In Case of Emergency v překladu znamená: použít v případě nouze. Jde o tiskopis, kam si lidé vyplňují důležité zdravotní údaje pro potřeby Integrovaného záchranného systému, tedy zdravotníků, hasičů a policie. Vyplněné informace umístěné na viditelném místě v domácnosti pak záchranářům pomáhají při zásahu a řešení situací ohrožujících zdraví nebo život.

Městská část Brno-střed se do projektu „Seniorské obálky“ zapojila již v roce 2019. Na výzvu ve zpravodaji a také prostřednictvím pracovníků sociálního odboru se mezi naše seniory dostalo několik tisíc obálek s tiskopisy.  

Vyplněný tiskopis I.C.E. karty se v domácnosti umisťuje magnetem na ledničku, nebo vnitřní stranu vstupních dveří. Na těchto dvou místech také složky záchranného systému obálku primárně hledají, pokud v domácnosti v případě nouze zasahují.

Na základě ohlasů z terénu jsme nyní připravili i verzi mini, tedy kartičku, která se vejde do peněženky a obsahuje nejnutnější informace o zdravotním stavu – užívané léky, chronické nemoci, kontakt na lékaře. Kartička záchranářům velmi ulehčí situaci při řešení náhlého zdravotního problému občana, který se třeba odehraje jinde než v domácnosti. Ideální variantou pak je mít doma vyplněný formulář na obvyklém místě a v peněžence uloženou minikartu.

Jak se praxí ověřilo, I.C.E. karta je jednoduchý pomocník při záchraně života. Pokud o ni máte zájem, a to jak o novou minikartu, tak i pro velký domácí tiskopis, můžete si je vyzvednout na radnici Brno-střed na Dominikánské 2 v kanceláři Miniúřadu. Ta se nachází hned za vrátnicí vlevo. K dispozici budou jak minikarty, tak tiskopisy pro domácí použití. Je důležité udržovat tiskopisy aktuální, proto se neostýchejte přijít si pro tiskopisy opakovaně. 

Mgr. Marie Jílková
členka Rady městské části Brno-střed 
pro oblast zdravotní a sociál

Další články

Brno již rok sbírá bioodpad

V prvním roce systematického svozu bioodpadu z veřejných stanovišť dokázali Brňané do hnědých popelnic umístit 1 236...