Vinohradští se bouří proti postupu radnice, nechtějí desetipodlažní dům místo sportoviště

O výstavbě desetipatrového domu GO UP Brno východ – rekreačně sportovní areál Petra Sýkory jednala Rada městské části Brno-Vinohrady bez vědomí občanů i zastupitelstva. Veřejnost i opoziční zastupitelé se o výstavbě dozvěděli náhodou. Po jejich nátlaku nakonec Rada otočila a vyjádřila se stavbou nesouhlas.

„Veřejnost se o stavbě rekreačního domu dozvěděla náhodou loni v prosinci. Hned se strhla bouřlivá diskuze. Stavba by totiž nahradila tenisové kurty a musela by se kácet i současná zeleň. Starosta Jiří Čejka (J. Čejka s občany pro Vinohrady) jakékoliv jednání s investorem popíral. Pravdou ale je, že stavbu Rada projednávala 5. srpna 2019. Tenkrát bod odložila,“ uvedla zastupitelka městské části Brno-Vinohrady Jitka Ivičičová z KDU-ČSL.

Investorem stavby má být firma PROPERITY vici s.r.o, která chce vystavět deseti patrový rekreační komplex s venkovní lezeckou stěnou, vnitřními prostorami pro pohybové aktivity a 94 obytnými jednotkami o velikosti 1+kk až 4+kk. Podle investora celé jednání s Radou městské části probíhají více než půl roku a na podnět Rady byly do plánů doplněny vodní prvek a venkovní gril.

„Zcela absurdní je tvrzení investora, že se bude jednat o rekreační ubytování. Investorovi to pomohlo k získání kladného stanoviska Odboru územního plánování Magistrátu města Brna. Každý, kdo bydlí na sídlišti, ale ví, že je to zástěrka. U křižovatky dvou čtyřproudých silnic s výhledem na spalovnu a  mezi dvě paneláková sídliště se rekreovat nepojede ani naprostý zoufalec,“ dodala Ivičičová.

Veřejnost i opoziční zastupitelé jsou naštvaní na způsob komunikace mezi starostou, potažmo Radou městské části a veřejností.

„Městská část se doposud k této stavbě nijak oficiálně nevyjádřila. Sám starosta Čejka se ani nezúčastnil setkání zastupitelů a investora, kde investor přiznal, že stavbu již půl roku s radnicí projednávají. Od té doby investovali množství energie a prostředků do získání potřebných povolení a radní jim nedali nijak najevo, že by se stavbou nesouhlasili. Celý postup je zarážející. Rozhodně nechceme, aby plochy určené k rekreaci byly zastavěny výškovými budovami,“ doplnil zastupitel městské části Brno-Vinohrady Patrik Cibere z KDU- ČSL.

Na nátlak veřejnosti a opozičních zastupitelů přijala Rada (složená ze zástupců hnutí J. Čejka s občany pro Vinohrady a ANO 2011) 3. února 2020 usnesení, že se stavbou nesouhlasí. Kvůli výstavbě by přitom musely být zrušeny tenisové kurty, vykácena zeleň, hrozila by dopravní a bezpečnostní rizika, protože v okolí stavby se nachází dvě školy. Také by po dobu výstavby docházelo k výraznému narušování školní výuky.

 

 

 

 

Další články