Zabránění směně historických domů v centru města

Kauzu týkající se majetkového vypořádání za Lužánkami snad zaznamenal každý, kdo žije v Brně. Jedná se o přes deset let táhnoucí se spor v lokalitě starého fotbalového a hokejového stadionu a přilehlých oblastí.  Město má v lokalitě své strategické zájmy a majetkové vypořádání je nezbytné. Jenže majitel firem vlastnících majetky na městských pozemcích pan Libor Procházka se rozhodl, že městu své majetky neprodá. Jako jediné možné řešení nabízel výměnu za historické domy v centru města. Na základě toho začalo oceňování devíti domů v historickém centru a začalo se schylovat k výměně některých z nich.

Chápu, že za tím byla snaha hnutí ANO a tehdejšího primátora Petra Vokřála dostát svým předvolebním slibům, ale dávat všanc historické bohatství města Brna, a ještě k tomu s dlouholetými nájemníky, se mi tehdy ani trochu nezamlouvalo a nezamlouvá se mi to ani teď.

Chceme majetky odkoupit za peníze

Proto jsem veřejně vystoupil a postavil se proti této směně. Panu Procházkovi jsem řekl, že město jeho majetky klidně koupí za peníze, ale že jeho nabízená výměna nepřipadá v úvahu a že je vyděračská. Nejhorší na celé situaci bylo, že po celou dobu jednání, které do té doby vedl výhradně jenom primátor, nebyli o tomto záměru informováni nájemci nemovitostí, o kterých se jednalo. Spustila se proto i velká vlna občanského protestu těchto nájemníků proti celému vedení města. Jako první z vedení města jsem je tehdy pozval na schůzku a ujistil je, že tuto výměnu nedopustíme.

Obyvatelé města a fanoušci Zbrojovky jako rukojmí

Naštěstí stejný názor jako KDU-ČSL měly tehdy i jiné politické strany a podařilo se směnu zamítnout. Od té doby se město dále snaží s panem Procházkou zasednout k jednacímu stolu, ale z jeho strany není příliš vůle. Místo toho si bere jako rukojmí obyvatele tohoto města a fotbalové fanoušky Zbrojovky a podal na město další žalobu. Přitom panu Procházkovi nepatří ani metr pozemku v této lokalitě. Pan Procházka je majitelem kurtu a garáží. A i když tvrdí, že je majitelem povrchu kolem fotbalového a hokejových stadionů, ale nikdy to nedokázal. Tyto pozemky vlastní město, proto jsme zamezili v posledních dnech snaze o vybírání parkovného na těchto místech a odstraňujeme betonové zátarasy, kterými pan Procházka brání vstupu na pozemky města.

 Váš Petr Hladík

Další články